Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której jego auto zostanie uszkodzone z winny innego uczestnika ruchu drogowego. W takim przypadku powinien wiedzieć, że przysługuje mu prawo do wynajęcia samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku. Procedura jest prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda nabycie pojazdu zastępczego w trybie bezgotówkowym.
Procedura wynajmu
Aby skorzystać z prawa do samochodu zastępczego, wystarczy wykonać kilka prostych kroków.
- Należy udać się do wypożyczalni samochodów i złożyć oświadczenie o poniesieniu strat – mogą być to zarówno straty materialne, jak i moralne, związane z unieruchomieniem pojazdu.
- Trzeba wybrać auto zastępcze spośród dostępnych w ofercie wypożyczalni.
- Od teraz można korzystać z samochodu zastępczego przez okres naprawy własnego pojazdu lub, w przypadku szkody całkowitej, do dnia wypłaty odszkodowania za skasowane auto.
Swoboda wyboru i korzystania z samochodu zastępczego
Warto podkreślić, że poszkodowany ma prawo wybrać firmę, w której chce nabyć samochód zastępczy – nawet jeśli koszty jej usług są wyższe niż te wskazane przez ubezpieczyciela. Jeśli pochodzisz z Warszawy, a chcesz skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów we Wrocławiu, możesz zrobić to bez żadnych przeszkód. Co więcej, poszkodowany może dowolnie korzystać z wynajętego auta bez obaw o narzucone limity kilometrów czy godzin użytkowania pojazdu.
Bezgotówkowy sposób wynajmu
Wypożyczenie samochodu zastępczego w trybie bezgotówkowym to duże ułatwienie dla poszkodowanego. Zapłatę za wynajem auta pokrywa ubezpieczyciel sprawcy z jego polisy OC. Wszystkie kwestie formalne załatwia wypożyczalnia, a rola poszkodowanego ogranicza się do złożenia oświadczenia i korzystania z bezpłatnego auta zastępczego.