Wynajem samochodu w alternatywie dla jego kupna to obecnie bardzo popularny sposób finansowania auta. Nie wymaga inwestycji dużych nakładów finansowych i jest bardzo wygodny, ponieważ nie wiąże klienta wieloletnią umową, jak ma to miejsce w przypadku kredytu czy leasingu. Historia wynajmu pojazdów jest bardzo długa, bo liczy już ponad 100 lat. Jak w tym czasie ewoluowały wypożyczalnie? Zachęcamy do lektury dalszej części naszego artykułu.
Początki branży Rent a Car
Aby odnaleźć początki branży Rent a Car należy cofnąć się do drugiej dekady XX wieku. Wtedy to amerykański biznesman Joe Saunders jako pierwszy zaczął zarabiać na wynajmie samochodów. W sierpniu 1916 roku nabył on kultowy model amerykańskiej motoryzacji – Forda T, a następnie zaczął go wynajmować swoim współpracownikom. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że po roku Saunders dysponował już kilkunastoma autami do wypożyczenia. Po następnych kilku latach jego flota rozrosła się do kilkuset aut. W 1927 roku, czyli 12 lat od pierwszego wynajmu, firma prowadziła oddziały w 85 miastach Stanów Zjednoczonych. Historia założonego przez niego Saunders Drive-It-Yourself System zakończyła się w roku 1955. Przedsiębiorstwo zostało wtedy wykupione przez amerykańskiego potentata w branży Rent a Car – AVIS.
Jak to wygląda współcześnie?
Od kupna pierwszego Forda T przeznaczonego na wynajem minęło już ponad 100 lat. Jak w tym czasie zmieniały się wypożyczalnie samochodów? Powszechny rozwój technologii nie ominął również branży Rent a Car. Z biegiem lat auta oferowane przez firmy wynajmujące zyskiwały coraz lepsze wyposażenie. Zmienił się także charakter usług świadczonych przez wypożyczalnie. Dawniej samochody wynajmowane były głównie na dni. Klient opłacał stawkę za czas najmu oraz dodatkowo za przejechane kilometry. W czasach, gdy pojazdy nie miały prędkościomierzy i liczników kilometrów, przebyty dystans mierzono ręcznie na podstawie zużytego paliwa. Obecnie wszystko zostało całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu właściciele wypożyczalni mają większą kontrolę nad swoimi samochodami. Powstanie lokalizatorów GPS sprawiło, że pracownicy firm mogą sprawdzać położenie wynajmowanych aut w czasie rzeczywistym.
Zmieniła się również liczba wypożyczalni. W dzisiejszych czasach w każdym większym mieście istnieje co najmniej kilka firm oferujących usługę wypożyczenia aut. Klienci zainteresowani wynajmem samochodów w Olsztynie, Warszawie czy Wrocławiu mają więc duży wybór, jeśli chodzi o liczbę wypożyczalni. Dzięki temu mogą dobrać ofertę do swoich aktualnych potrzeb. Z perspektywy najemcy jest to bardzo wygodne rozwiązanie.