Działające współcześnie wypożyczalnie samochodów oferują swoim klientom nie tylko tradycyjne auta osobowe, ale również modele dostawcze, w tym samochody typu furgon. Dla wielu osób wynajem aut jest dużo bardziej opłacalny niż konieczność zakupu wybranego modelu na stałe. W jakich sytuacjach wypożyczenie furgonu sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
Czym są samochody dostawcze typu furgon?
Samochody dostawcze to bardzo szeroka grupa aut o różnym przeznaczeniu. Ze względu na typ i rozmiar nadwozia pojazdy te dzieli się na furgony, plandeki, kontenery i chłodnie. Furgon, nazywany także blaszakiem, jest najpopularniejszym modelem aut dostawczych. Jego budowa charakteryzuje się tym, że kabina kierowcy połączona jest z częścią przeznaczoną do przewozu towarów. Do oddzielenia szoferki od przestrzeni ładunkowej wykorzystuje się ściankę z blachy lub kratkę. Tylne drzwi furgonów są dwuskrzydłowe i otwierane na boki. W większych modelach montowane są przesuwne drzwi boczne, umożliwiające szybki dostęp do części ładunkowej. Konstrukcja ta ułatwia również załadunek przedmiotów o zwiększonych wymiarach. Popularne modele furgonów to m.in. Peugeot Partner i Citroen Berlingo w wersjach VAN.
Do czego wykorzystywane są furgony?
Ze względu na charakterystyczną konstrukcję, dwa lub co najwyżej trzy miejsca z przodu i zero z tyłu, furgony nie są najlepszym wyborem przy przewozie osób. Samochody te doskonale sprawdzą się natomiast podczas transportu mebli czy sprzętu AGD w trakcie przeprowadzki lub konieczności przewiezienia ponadgabarytowego ładunku ze sklepu budowlanego do miejsca zamieszkania. Furgony wykorzystywane są także do przewozu towarów o nieregularnych kształtach. Z tego powodu często korzystają z nich firmy kurierskie, które potrzebują sprawnych i niezbyt dużych samochodów dostawczych do codziennej obsługi kilkunastu punktów rozlokowanych na terenie całego miasta.
Największe zalety wynajmu furgonów
Z usług wypożyczalni zajmujących się wynajmem furgonów korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Krótkoterminowy wynajem samochodów dostawczych pozwala na sprawny transport rzeczy niemieszczących się w zwykłym aucie osobowym, bez konieczności zatrudniania firmy przewozowej. Do prowadzenia furgonów wystarczy tradycyjne prawo jazdy kategorii B, więc na wynajem aut tego typu pozwolić może sobie każdy kierowca. Jest to niewątpliwa zaleta, wpływająca pozytywnie na rosnącą popularność tych samochodów.
W wielu przypadkach wynajem furgonu i samodzielne przewiezienie ładunków o zwiększonych wymiarach jest korzystniejsze zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Najemca wypożycza auto w dokładanie takim terminie, jaki mu pasuje, przez co nie musi dostosowywać się do kalendarza firmy transportowej. Ponoszone przez niego opłaty dotyczą wyłącznie czynszu za wynajem oraz wykorzystanego paliwa. W związku z tym, że wszystkie czynności związane z transportem towarów wykonuje samodzielnie, nie musi dodatkowo płacić pracownikom firmy przewozowej.